Tüm Yavrular Hepimizin Projesinin İkinci Durağı Mersin Tarsus Ulaş Köyü

  • 0 comments

Bazı çocuklar akranları kadar şanslı doğmuyor ne yazık ki.

Bazı şanslı çocukların anne babaları da çocukları ile aynı fırsatlara sahip olmayan akranlarına gereken duyarlılığı göstermiyor ne yazık ki.

Biz bunlara benzer ne yazık ki diyerek kurulacak cümlelere bir son verme amacı ile yola çıktık.

“Ne yazık ki” leri “ne yapmalıyız” a dönüştürdük.

Başta kurucumuz Yadigar Işıldar olmak üzere, öğretmenlerimiz, uzmanlar, dostlarımız ve velilerimizle “Tüm Yavrular Hepimizin” dedik.

El ele vermenin gücünü bu projede yaşadık.

Bireyin psikolojik gelişiminin en önemli dönemi olan 2-6 yaş arasındaki çocuklarımıza elimizi uzattık, ellerinden tuttuk.

Projemizin ilk ayağı Aydının Sultanhisar İlçesindeki bir dağ köyü oldu. ‘Demirhan İlköğretim Okulu’nda çevre il ve ilçelerden gelen yüzden fazla okulöncesi öğretmenlerine Montessori eğitimi ve kullanılan araçlar konusunda tüm gün süren seminerler verdik.

Yanımızda götürdüğümüz Montessori araçları ile Demirhan İlköğretim Okulu’na okul öncesi yaş grubundaki çocuklarımız için Montessori Araçları ile bir sınıf düzenledik.

Köy çocuklarımız ilk kez tuval üzerinde resim yapan bir ressam ile tanıştı, birlikte resim yaptılar. İngilizce şarkılar öğrendiler.

Onlarla bir arada geçen iki gün sevgilerini yüreğimizde hissettik, zenginleştik.

Şimdi yine yola düşme vakti. Bu kez yolumuz ikinci durağımıza doğru. Mersin ‘in Tarsus ilçesine bağlı Ulaş Köyüne gidiyoruz. En güzel öğretmenler günü kutlamasını yapacağımız 24 Kasım 2018 de.

Çünkü Tüm Yavrular Hepimizin.

Bu projemizde yanımızda olan, bizimle aynı heyecanı paylaşan herkese yürekten teşekkür ediyoruz.

Tüm Yavrular Hepimizin diyeceğimiz yeni yolculukların, yeni buluşmaların bitmeyen heyecanı ile…


Merhum Cumhurbaşkanımız Sn. Fahri Korutürk’ün değerli evlatlarından Ayşenur Hanım’ın Tüm Yavrular Hepimizin projesiyle ilgili görüşleri:

Yadigar Hanım, büyük zevkle izledim projenizi. Ne güzel bir proje. Hevesli genç öğretmenlerin motivasyonları yüzlerinden okunuyor. Köyün kadınlarının içtenlikleri… Masum ve sevgi dolu çocukların ne verirsen almaya hazır şevk dolu halleri insanı çok duygulandırıyor ve umutlandırıyor.

Harika bir çalıştay olmuş Yadigar hanım. Çok mutlu oldum inanın. Yeni köy okullarıyla bu tür bilgi alışverişlerin sürmesi ayrıca mutlu etti.

Tabii “ bencil “ bazı ana babaların her şeyleri sadece kendi yavrularına istemeleri ne yazık ki bizim toplumumuzun her konuda kendinden görmediğini rahatlıkla ötekileştirmesi artık bariz özelliklerimizden biri bence. :-(( Hayvanlarla ilgili dahi kendi köpeği veya kedisi veya herhangi bir hayvanından başkası umurunda olmayan o kadar çok insan var ki !

Üzerinde konuşmakla bitmez bir konu bu.

Bunu farkedip ana babalar için de bir proje geliştirmeniz gerçekten süper olmuş. O kadar gerekli ki …

Adeta içim rahatladı inanın 🙂 böyle güzel şeylerin de olabileceğini görünce.

Harikasınız . ❤

Psikolog Ayşenur Arzık

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir