Nedir 2 Yaş Sendromu?

  • 0 comments

Ben varım ,
Bir bireyim,
Özerkliğimi ilan ediyorum!

Bu cümlelerdir 2 yaş sendromu.’’Hayır’’ kelimesinin vücut bulmuş hali. En reddedemeyeceği şeyi istememek,en alakasız obje için 45 dakika bağıra bağıra ağlamaktır. Yaza denk geldiyse şanslısınız hırka giymek istemişse ama kışın ortasında çorapsız şort-etek giymek istiyorsa ;gideceğiniz yere 1 saat rötarlı gideceksiniz demektir. Kararları size göre minik, ona göre birey olan konunun kahramanı verir. Sokakta , parkta, akraba gezmesinde’’ sen ne tatlısın ‘’cümlesinde ‘’ sadece sevdi kuzum ‘’açıklaması yapmak zorundasınızdır, tabi ağlamasından sizi duyabilirse. Bunların yani sıra ısırmalar, vurmaları, tırnaklamalar da onlara göre çok normal. Bazen tanımadığınız biri gibi görünebilirler.

Süreç sizi korkutmasın , baş etmek elinizde. Öncelikle elinizdeki elektronik cihazları bırakın ve yavaşça uzaklaşın. Her ağladığında sakinleşsin diye verdiğiniz tablet telefon vb. Nesneleri uzak tutun masum vücutlarından. Belli ki durumdan oda rahatsız , konuyu kapatmayın bırakın rahatlasın, istemediğiniz bir şeyi yapmak size ne hissettirir onu düşünün , doğru yada yanlış bu onun tercihi , kararlarını sorgulamayın, sadece açıklayın. Tercihi o yapsın hırkayla terlesin. Yada ortadan milyon tane seçeneği kaldırın 2 seçenek sunun mevsime uygun. İki tişört ‘’ Bunlardan hangisini giymek istersin’’ cümlesinde tercihi o yapmış olacaktır. Hiç sebep olmasa da ağlama krizleri en sevdikleri şeydir. Susmasını istedikçe o ses yükselecek yani sıra ayak vurma tepinme de olacak. Bu nedenle bekleyin elbette sakinleşir, biraz gözleri kızarır biraz boğazı acır ama sakinleşir. Evet sizin çocuğunuz bu ağlamalar sırasında size vuruyor. Zor bir durum görmezden gelin ama önüne oturup bunu yapmasını izlemeyin. ‘’Yapma’’ ‘’ısırma’’ sonuna olumsuzluk eklenmiş hiçbir kelimeyi kullanmayın.

Şimdi ;
Evden geç çıktınız çünkü bir ağlama krizini müdahale etmeden beklediniz. Evet o iki seçenek arasında aslında sizin istemediğiniz olanı seçti ve hiç hoşnut değilsiniz. Ve en sevdiğiniz arkadaşınıza bakma yüzüne sen baktıkça ağlıyor demek zorunda kaldınız . Bu cümleler çok hoş değil biliyorum. Sonuç olarak ; onun bir sıkıntısı vardı veya yoktu biraz ağladı ve rahatladı, evet kıyafetini kendi seçti artık karar verebilecek kadar büyüdü ve eğer bir şeyden hoşlanmadıysa ‘’ bunu dile getirebiliyorum ‘’ güvenini kazandı.

Unutmayın bu bir süreç çocuğunuz ve siz bu süreci birlikte atlatacaksınız. O ne yapacağını bilmiyor siz destek olun.

Şimdiden bol şans…

Seda Öztaşkın
Eğitimci

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir