Alıştırma, Oryantasyon Yok, Güvenli Bağlanma Süreci Var

  • 0 comments

Alıştırma, Oryantasyon Yok, Güvenli Bağlanma Süreci Var

Yavrularımızın doğumla beraber önce anne ve babasına, sonra bakım verene, sonra da okul öncesi eğitim kurumuna, öğretmenine, öğretmenlerine, yardımcı meleklere, aşçıya, kısacası tüm bu dünyaya güvenle ve koşulsuz sevgiyle bağlanması, mutlu yaşam için ön koşuldur.
Bu nedenle okulumuzda Güvenli Bağlanma Süreci uygulanır.
Her bir yavrumuzun güvenli bağlanma süreci kendisine özeldir. Hassasiyetlerine, karakterine, ailesine göre değişir ve her bir süreç de tektir.
Bu sırada refakat eden anne, baba ya da bakım veren kişi de okula güvenle bağlanır. Tüm süreç her detayıyla göz önündedir, şeffaftır, bilgi alışverişi çok güçlüdür. Yavrumuz güvenli bağlanma yaşadığında anne, baba ve bakım veren de iç rahatlığıyla evine, işine gidebilir. Kopma, ayrılma olmaz, her kopuş acı verir, bu da örselenmedir. Buna karşıyız, hepimiz karşı olacağız.
Bunun dışındaki yöntem ve tanımlar yavrumuzu örseler çünkü.
‘Kıyamıyorum Derken…’ isimli kitabımda bu konuya geniş yer verdim.
Hayata güvenle bağlanan yavrularımızın yaşam kökleri öyle sağlamdır ki kriz çözer, engel tanımaz ve yaşama sevinci hep çok yüksektir.
Kaçıngan bağlanma yaşayan yavrularımız ise en ufak erezyonda örselenen kök salamamış ağaç gibidir.Bu bizim elimizde ise buna izin vermeyeceğiz sevgili anne ve babalarımız.
Daha detaylı bilgi için güvenli bağlanma webinar ve eğitimlerimize katılın lütfen.

Yadigar IŞILDAR

Kuğulu Montessori International Preschool

Anneylebebek.com

Kuya Dijital Eğitim Platformu Kurucusu

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir