Kuğulu Montessori Okulu’nda…

 • 2 comments

Kuğulu Montessori Okulu’nda…

Kuğulu Montessori Okulu; iki dönüm bahçe içerisinde, 2-6 yaş grubu çocuklarımıza göre özel tasarlanmış beş katlı bir müstakil bir villadır. Önce bahçemizden bahsetmek istiyorum. Çok geniş olmasının yanı sıra, çocuklarımızın dalından koparıp meyve yiyebilecekleri ağaçlardan mı başlasam yoksa  okulumuza adını veren «kuğularımız» için  oluşturduğumuz doğal bir göletten mi?  En iyisi kuğularımızın isimlerinden başlayalım: Sevgi , Barış, Mutlu ve Güven. Size neyi çağrıştırdı? Yanıtızı tanıştığımızda söylemeyi unutmayın lütfen…

Kısıtlanmadan özgürce oynamaları için kocaman bahçe tasarladık. Çocuklarımız bahçede oynamayı unutmasınlar diye, güzel havalarda yemeklerini bahçede yiyebilsinler diye…

Kuğulu Bostanı’nda kendi yetiştirdikleri taze sebzelerin tadına doyamayacaklar yavrularımız…

Arka bahçede büyük bir ağaç evimiz, kum havuzumuz var. Bedensel gelişimlerini ve koordinasyonlarını destekleyici oyuncaklarımızı unutmayalım.

Sınıflarımızın tamamı güneş alıyor ve tamamı bahçeyi görüyor, dinlenmek, huzur bulmak için pencereden bakmanız yeterli.

 

Yurt dışından temin ettiğimiz çok zengin  Montessori  araç havuzumuza , bir çok kendi tasarımımız olan eğitim araçlarını da ekledik.  Fen ve kültür sınıflarımızı anlatmayayım, görmeye gelin. Akıl Oyunları sınıfımızda sizler de çok eğleneceksiniz.

Montessori Eğitmeni olarak ben ve deneyimli eğitimci arkadaşlarım çocuklarımızla hem eğlenecek  hem de birlikte öğrenmeyi sürdüreceğiz. En genç orkestra şefi olarak da bilinen  ODTÜ Senfoni Orkestrası’nın şefi  Umut Asil ve uzman arkadaşları müzik ve resim danışmanlığımızı yapacaklar.

İngilizce derslerimiz AnadoluÜniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı mezunu ve aynı zamanda K.M.Y.O onaylı  Montessori Eğitimenliği Sertifikalı  Burcu öğretmenimizle haftanın her günü,montessori uygulamalı , oyun ve etkinliklerle dolu dolu geçecek.

Spor, yoga ,drama , satranç, modern dans öğretmenlerimiz uzun yıllar beraber çalıştığımız, konularında deneyimli eğitmenlerimizden oluşuyor.

Kapalı havuzumuz; yazın haftada iki , kışın haftada bir gün çocuklarımız için açık olacak.

Diyetisyenimiz Aylin Büyükkaragöz tarafından hazırlanan yemek listemiz, tamamen organik ürünlerden oluşuyor,  mutfağımızda sevgili Nur Hanımın ellerinde şekillenip masamıza gelecek.

İnsan beyninin % 80’lik kısmı 0-6 yaş aralığında gelişir. Bu da demek oluyor ki 70 yıllık ömrümüzün geriye kalan 64 yılında sadece   % 20 lik kısmını deneyimlerimizle geliştirebiliyoruz. Duygusal, bilişsel, bedensel ve sosyal gelişimi yüksek, özgüvenli en önemlisi de mutlu bireyler yetiştirmek için  ilkemiz:«MUTLU OL, BAŞARI SENİ TAKİP EDER».

Kalan detaylar kahvemize kalsın.

Sevgiyle kalın…

Nermin Akmarul

Kuğulu Montessori Okulu Müdürü

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

 • Saffet Coşkun
  5 Şubat 2017 at 00:21

  Öğretmen eşim ve öğretmen kızım ile birlikte Kuğulu Montessori Okulu’nu ziyaret ettik.Okulu gezeken gıpta ederek derin bir iç geçirdim.Okulun kurucuları Yadığar hanım ile Atilla beyde içten bir heyecan ve istenç gördüm.Okul bütünüyle ince bir düşüncenin,derin bir bilgi ve yoğun bir emeğin ürünü olarak dizayn edilmiş.Kutluyor,başarılarının devamını diliyorum. Em.Öğr Elm.Saffet COŞKUN

 • Nil’in Annesi
  16 Temmuz 2018 at 14:22

  Kreş seçerken..
  25 aylık kızım için kreş arayışımızda birbirinden farklı kurumlar ile görüştüm. Herkesin kriterleri farklıdır, bir anne olarak benim önceliklerim nelerdi, onları düşündüm. Öncelik tabiki çocuğun güvenli ve mutlu olması. Montessori felsefesini benimseyen kreşler benim için bir adım daha öndeydi. Montessori araçlarının çeşitliliği de önemliydi ama yeterli değildi, çocuğun özgür alanını kısıtlamadan, sınırlar çizmeden, dünyasına yeni ufuklar açabilen bir yerde olmasını istiyordum. Beyin gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı ilk yıllarında insan, hamur misali nasıl yoğururlarsa öyle büyür, deneyimlerini ilerde hatırlayamasa da davranış biçimlerini bu dönemde oluşturur. Bunun bilincinde olarak çocuğumuzun en çok zaman geçireceği yerde, onunla ilgilenecek kişilere gözümüz arkada kalmadan bırakmak istiyorduk. Kızım hala daha bebek sayılan bir dönemde olduğu için öğretmeninin ve ona temas eden herkesin şefkati, hayat tarzı, tutumu çok önemliydi.

  Özel sektörde çalışan bir anneyim, okulun erken saatlerde açılıp geç saatlere kadar açık olması gerekiyordu, 5te 6da günün bittiği, 6dan sonraya kimsenin kalmadığı yerler benim için baştan elendi. Okul arayışımız Haziran ayına denk geldi, bir çok okulda farkettimki, öğretmenlerin sözleşme dönemleri bitiyor ve hangi öğretmenin ilgileneceği konusunda belirsizlik var. Bahsedilen branş derslerinin öğretmenlerinin çoğu da yazın zaten olmayacaktı. Anladımki öğretmenlerin mutlu olduğu, mutlu olarak geldiği, kurumu öğrencileri sahiplendiği, sirkülasyonun olmadığı, sistemi oturmuş bir okul olursa içim rahat edecekti.

  Gittiğim okullarda bahsedilen branş derslerine küçük yaş grupları genelde katılamıyordu, ben kızımın okulda sadece güvenli vakit geçirmesini değil, yeteneklerini farketmesini, her eğitici aktivitede zihninin gelişmesini, özgüveninin oluşmasını, yaşı küçük olsa da okulun her imkanından faydalanmasını istiyordum.

  Okul arayışımızdaki bir diğer önemli kriter de yiyecek içeceklerin çeşitliliği ve kalitesiydi. Çocukların hormon yapılarını bozan hazır gıdaların tüketilmediği, tavuk verilmediği, sezonluk hazırlıkların yapıldığı, mümkünse şekerin sınırlı olarak tüketildiği, mutfağı ve malzemeleri titiz bir ev özeninde olan bir kreş olmasını tercih ediyordum.
  Bu arayışımda her kreşte aradığım kriterlerden bazılarını buldum fakat tamam dediğim yer Kuğulu Montessori oldu. Aradığım fiziksel şartlar, geniş araç yelpazesi, tüm çocukların okulun herşeyinden faydalanması, nitelikle branş dersleri ve tecrübeli, çocuk odaklı öğretmenlerinin oluşu çok içime sindi. Kurucusundan müdürüne, öğretmenlerine ve diğer tüm çalışanlarına kadar aynı bilince ve profesyonelliğe sahipler, aynı dili konuşuyorlar .

  Her çocuğa göre değişen alıştırma döneminde güvenli bağlanmasına çok önem vererek hareket ediyorlar ve çocukların evden ilk ayrıldığı bu dönemde ailelerde olabilecek kaygıları, profesyonellikleri, deneyimleri, ve pozitif yaklaşımla aşıyorlar. Çocukları sevgi ve bilimle hayata hazırlıyorlar. Benim düşündüklerimden çok daha fazlasını hayata geçirmiş mutlu bir okul Kuğulu Montessori..