Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi Ana Dil Gelişimini Nasıl Etkiler?

  • 0 comments

Yabancı dil eğitiminde üzerinde sıkça durulan konulardan bir tanesi de yaşın dil öğrenme/edinme becerisi üzerine etkileridir. Genel olarak sorgulanan hipotezler de çocukların mı yoksa yetişkinlerin mi yabancı dil öğrenme konusunda daha başarılı olduklarıdır. Yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda 3-13 yaş grubu çocukların yabancı dil eğitimi konusunda daha avantajlı olduğunu ortaya koymaktadır. Yani başka bir deyişle bu yaş aralığında beyinde bulunan Dil Edinim Cihazı-DEC (Language Acquisition Device – LAD) çok aktiftir ve bu dönemde doğru metodla çocuğa yapılan her bir yabancı dil girdisi olumlu sonuçlar verecektir.

Bu şekilde genel çerçeveyi verdikten sonra çocuklarımızın ebeveynleri ile konuşurken sıkça karşımıza çıkan bir sorunsal da bu yazının esas konusu. Küçük yaşlarda verilmeye başlayan yabancı dil eğitimi ana dil gelişimini olumsuz etkiler mi? Çocuk daha ana dilini tam öğrenmeden yabancı dili nasıl öğrensin? soruları en sık karşılaştığımız sorulardır. Öncelikle bu sorularda bir düzeltme ile başlamak gerekir. Ana dilimizi öğrenmiyoruz. Kimse bize bebekken ya da çocukken “Gel çocuğum bugün geçmiş zamanı” ya da “Bugün işaret zamirlerini” öğrenelim demiyor. Doğumdan 2 yaşına kadar olan dönemde duyarak, görerek, yaşayarak, taklit ederek ana dilimizi ediniyoruz.

Ana dili edinme konusunda bahsettiğimiz yaş aralığında DEC o kadar aktiftir ki çocuk aynı anda birden çok dili ana dilini ediniyormuş gibi edinebilir. Örneğin, babanın Türk annenin Romen olduğu gerçek bir aileyi ele alalım. Anne ile baba ortak iletişim dili olarak İngilizceyi seçiyorlar. Bebek doğduğu günden beri İngilizce’ye maruz kalıyor. Bunun yanında baba ve babanın akrabaları her fırsatta bebekle Türkçe konuşuyorlar. Anne ve annenin akrabaları (özellikle bakıcılık yapan anneanne) bebekle Romence konuşuyorlar. Sonuç, Türkçe’yi, İngilizce’yi ve Romence’yi eşit derecede kullanabilen bir çocuk. Hangi dili ne zaman konuşacağını bile düşünmüyor. Çünkü zaten beynimiz dil kodunu otomatik olarak seçecek biçimde ayarlanmış. Bunun gibi yapılmış onlarca iki dilli ve üç dilli aile çalışması var.

Bu çalışmalardan ortaya çıkan bir diğer sonuç ise edinme sırasında her bir dilin yapılarını, kelime dağarcığı ve diğer mekanikleri beyinde sanki ayrı bir devre üzerinde saklanıyor ve gelişiyor izlenimi vermektedir. Yani bebeğin birden fazla dile maruz kalmasının ana dili üzerinde olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ana dil ve yabancı dil birbirine paralel olarak sağlanan anlamlı girdiyle orantılı olarak gelişmektedir.

Yabancı dil eğitimine doğal yaklaşım metodu ile edindirme şeklinde dil eğitimi verildiğinde ana prensip “Ne kadar erken o kadar iyi!” olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuğunuzun erken yaşta başka bir dili maruz kalmasını sağlamak ilerideki yaşantısında ona sadece yabancı dil eğitimi konusunda avantaj sağlayacaktır.

Mustafa SAĞLAM
Uzman Eğitimci

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir